Niektóre pomysły na biznes mogą naprawdę zadziwiać. Kiedy w okolicach brytyjskiego miasteczka Kelston osunęła się ziemia niszcząc lokalną drogę pewien przedsiębiorca wpadł na nowy pomysł na biznes. Informacja o długim czasie remontu zmartwiła kierowców, ale nie jego. Mężczyzna dogadał się właścicielem pola w pobliżu feralnej drogi, zastawił dom i wybudował 400-metrową asfaltową obwodnicę. Ustawił też budkę, w której kierowcy uiszczają opłaty – 2 funty za samochód, 1 funt za motocykl.

Wszystko wskazuje na to, inwestycja się zwróci: z lokalnej drogi dziennie korzystało około 7 tysięcy kierowców, a czas remontu zaplanowano na około 150 dni. Wystarczy tylko tysiąc samochodów dziennie, aby pokryć koszty utrzymania i odrobić inwestycję. To się nazywa głowa do interesów!

Pomysły na biznes – ja je znaleźć?

Co jednak jeśli nie masz dostępu do takich zasobów i nie chcesz zastawiać domu? Wykorzystaj kreatywne myślenie i wymyślaj pomysły na biznes w oparciu o jeden z pięciu sposobów:

1Nowe rozwiązanie powszechnego problemu

W dzisiejszych czasach powodów do stresu i frustracji jest bardzo dużo. Praca, korki na drogach, rosnące raty kredytu, awaria samochodu czy hałas za oknem mogą wypełniać nas frustracją, którą trudno wyładować. Z pomocą spieszą nam pomysłodawcy Pokoju Furii, w którym każdy zestresowany człowiek może rozładować gniew w najbardziej pierwotny sposób. Możesz wejść do pokoju i rozwalić wszystko co się tam znajduje. Dostaniesz specjalny strój ochronny, kask i wielki młot lub kij do bejsbola. Podobno taka kuracja działa doskonale, redukuje stres i daje prawdziwą ulgę. Coś w tym jest bo takie pokoje powstają w całej Polsce jak grzyby po deszczu. Ceny zaczynają się już od 100 zł za półgodzinną demolkę. Można przesłać swoje życzenia co do wyposażenia pokoju, a na pamiątkę klient otrzymuje nagranie video z akcji i zdjęcie dokumentujące pozostawione zniszczenia. Biznes bardzo ciekawy, nie wymaga dużych nakładów finansowych i co ważne wcale nie musisz martwić się o wyposażenie i sprzęt.

Znalezienie nowego rozwiązania powszechnego problemu to jeden z ciekawszych sposobów szukania pomysłów na biznes. Na rozładowanie frustracji mieliśmy do tej pory tabletki uspakajające lub tłuczenie własnych talerzy. Pierwsze nie zawsze działa drugie nie zawsze się opłaca. Pokój furii trafił w dziesiątkę!

2Nowy sposób dystrybucji

O konieczności zakupu maszynek do golenia dowiaduję się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Gdy zabieram się do porannego golenia raz na jakiś czas sięgając do szuflady odczuwam przerażającą pustkę – maszynki się kończyły! Pójdę na spotkanie zarośnięty albo będę się znęcał nad swoja twarzą tępą żyletką. Widocznie taki problem mają mężczyźni na całym świecie bo firma Dolar Shave Club, oferująca maszynki do golenia na abonament z dostawą do domu okazała się wielkim sukcesem. Płacisz dolara, a oni co miesiąc wysyłają paczkę z pięcioma wkładami. Nie musisz już o nich pamiętać – kurier będzie punktualnie.

Firma sprzedająca żyletki w abonamencie rozwija się w błyskawicznym tempie. Sprytnie zmieniając sposób dystrybucji popularnego produktu można podjąć walkę nawet takim gigantem ja Gillete. Pomysły na biznes w oparciu o nowy model dystrybucji stosunkowo łatwo się wprowadza gdyż oferowany produkt ma już grono swoich stałych klientów.

3Nowy sposób rozliczania

Członkowie spółdzielni artystycznej Panato wpadli na pomysł całkowitej zmiany rozliczania usług w prowadzonej przez siebie kawiarni. Zamiast sprzedawać kawę sprzedają czas jaki można spędzić w ich lokalu. Kawę i ciastko dostajesz gratis, ale za każde 30 minut musisz zapłacić około 7 zł. Ponadto w kawiarni obowiązuje samoobsługa. Klient sam naleje sobie kawę i wybierze ciastko na które ma ochotę. Ma być tam tak jak w domu. W kawiarni będzie można też wypożyczyć książkę, skorzystać z internetu czy zagrać w grę planszową.

Projekt niedawno ruszył więc trudno określić jego zyskowność, jednak tak czy inaczej formuła formuła opłaty za czas jest idealnym sposobem zwrócenia uwagi i wyróżnienia firmy na rynku.

4Połączenie różnych usług

Korzystanie z publicznej pralni wiąże się z koniecznością długiego oczekiwania na zakończenie prania. Idziesz do pralni, wrzucasz pranie i musisz odczekać swoje zanim wrócisz do domu. Właściciele niemieckiej sieci pralni dostrzegli w tym szansę na dodatkowy zarobek. Skoro mają już klienta w firmie, który czeka i nic nie robi to dlaczego nie zaproponować mu kolejnej usługi, za którą chętnie zapłaci? Tak powstał koncept pralni, w której można nie tylko prać, ale także miło spędzić czas pijąc kawę, czytając gazetę i rozmawiając z przyjaciółmi. Ten pomysł świetnie wyróżnia firmę na tle konkurencji i zapewnia dodatkowe przychody.

Sprytne połączenie dwóch, a może nawet trzech rożnych usług może być sposobem na opracowanie nowatorskiego konceptu z szansą sukcesu.

5Wybór wąskiej niszy

Nosiciel wirusa HIV nie ma lekkiego życia. Co prawda istnieją leki, które gwarantują normalne życie przez długie lata, ale osoba z wirusem stale musi uważać zwłaszcza podczas intymnych kontaktów. Osoby chore na AIDS mają duże trudności w znalezieniu miłości. Być może jest to trochę przerażające, ale ktoś wpadł na pomysł stworzenia portalu randkowego dla osób zarażonych wirusem. Serwis ma obecnie 850 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Codziennie na stronie aktywnych jest 15 tysięcy osób, a za pośrednictwem serwisu skojarzono już ponad 60 tysięcy par.

Wybór bardzo wąskiej niszy pozwala na szybkie przekonanie klientów do usługi i gwarantuje brak konkurencji (przynajmniej przez pewien czas).

Jak zdobywać klientów lekko i przyjemnie?

Przeanalizowałem wszystkie zwycięskie kampanie marketingowe, które prowadziłem i wyłuskałem z nich 7 strategii, które pozwolą Ci zdobyć nowych klientów i zdominować lokalny rynek: Pobierz bezpłatny poradnik


Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Ocen artykuł ilością gwiazdek:

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Pomagam firmom zdobywać klientów. Prześwietlam zyskowne firmy w poszukiwaniu najlepszych pomysłów na skuteczny marketing i pomagam przedsiębiorcom wprowadzać je w życie.

6 KOMENTARZE

  1. Ostatni pomysł na biznes mnie rozwalił…
    BTW uważam, że najlepszym sposobem na znalezienie pomysłu na biznes jest obserwacja codziennego życia, rozwiązywanie prostych problemów i szukanie właśnie nisz. Ale portal randkowy dla osób z HIV… jprdl…

  2. MEGA artykuł, zgadzam z Bartkiem – należy szukać rozwiązania na problemy ludzi – czasem najłatwiejsze rozwiązania przychodzą najtrudniej

  3. Jestem z Wrocławia i jakieś czas temu odwiedziłem Panato Cafe… gdzie czułem się zagubiony. Brak wyraźnego scenariusza na wejściu co mogę a co nie mogę robić i ile to kosztuje jest bardzo ważny. Może gdybym został przez kogoś przyprowadzony, kto by mi wyjaśnił to miejsce to nie czulbyn się zakłopotany 🙂

  4. ostatni pomysł niby kontrowersyjny a jednak moim zdaniem trafny. Duża grupa ludzi zmaga się z problemem aids i taki biznes to strzał w dziesiątkę. Trzeba znaleźć jakąś niszę i mieć plan na biznes, wtedy są duże szanse na sukces

  5. Witam, propozycje bardo fajne, jednak nie wszyscy mogą robić wszystko… dla jednego będzie dobrym pomysłem np. robienie kawy, ale druga osoba nie strawi tego za boga, ponieważ ma np. inne zainteresowania i predyspozycje, myślę że najlepszym sposobem jest działanie tam gdzie poniesie nas nasze zainteresowanie i w tym kierunku należy szukać luk na rynku i oczywiście starać się je jak najlepiej wypełnić…

  6. To co najważniejsze w tym artykułuje to pokazanie nie konkretnych rozwiązań a schematu, który na określony pomysł naprowadził. Super analiza, gratuluję !

Leave a Reply