Średnio raz na miesiąc dostaje maila właśnie z taką treścią. Wczoraj strona internetowa jeszcze była dzisiaj już jej nie ma. Pod firmowym adresem nic się nie pokazuje, albo co gorzej – pojawiają się jakieś dziwne rzeczy. Nie wiadomo co z tym zrobić, do kogo się zgłosić i jak temu zaradzić…

strona internetowa

Jeśli jesteś zupełnym laikiem w sprawach Internetu i prowadzisz firmę musisz poznać najważniejsze kwestie związane z zakładaniem i utrzymaniem firmowej strony internetowej. To może uchronić Cię wysłaniem maila z przeraźliwym wołaniem o pomoc: „Ratunku, moja strona zginęła!”.

Podstawowe kwestie – domena i hosting

Nie ważne gdzie zamawiasz stronę internetową, czy to u kuzyna, znajomego kolegi czy w profesjonalnej firmie musisz zawsze domagać się uzyskania odpowiednich danych dotyczących zażądania domeną i zarządzania kontem hostingowym. Domena i hosting to dwie bardzo ważne kwestie bez których żadna strona nie będzie działać. Te dwie kwestie są też od siebie niezależne, często odpowiedzialne są za nie dwie różne firmy.

Domena czyli twój adres www jest wykupiony i zarejestrowany przez firmę, która zajmuję się utrzymywaniem domen internetowych. Co roku należy odnawiać opłatę. W tym celu firma wysyła powiadomienie najczęściej mailowe o zbliżającym się terminie zapłaty. Jeśli zapłaty nie będzie domena wygaśnie i zostaje przejęta przez inną firmę. Problem w tym, że często osoby które wykonują stronę i rejestrują domenę w imieniu zlecającego nie przekazują tych danych w odpowiednim czasie. Ktoś zrobił stronę, skasował pieniądze i zapomniał o temacie. Albo po prostu zmienił adres mailowy lub najnormalniej w świecie zbagatelizował powiadomienie o domenie która przecież nie prowadzi do jego strony. Wynik jest taki, że Ty jako właściciel nie otrzymasz żadnego powiadomienia o zbliżającym się terminie zapłaty i nie opłacisz domeny na czas. Po tym terminie strona znika z internetu.

Co zrobić? Zawsze poproś o dokładne dane firmy w której jest zarejestrowana domena i upewnij się że to właśnie twoje dane są wpisane w ustawieniach. Sprawdź kto jest właścicielem domeny. Najlepiej zrobić to na stronie: http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl

Często wykonawca strony rejestruje domenę na swoją firmę. Nie ma w tym nic złego jeśli masz zaufanie do wykonawcy. Niemniej jednak zawsze warto zrobić cesję domeny na swoje dane. W końcu to ty jesteś jej właścicielem.

Druga sprawa to hosting czyli miejsce gdzie fizycznie strona jest przechowywana. Hosting to taki duży komputer na stałe podłączony do internetu na którym przechowuje się strony internetowe. To nie może być domowy komputer, dlatego hosting zawsze zleca się wyspecjalizowanym firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Tutaj też co roku należy dokonywać opłat. Jeśli opłata nie zostanie wniesiona hosting wygasa i strona jest niedostępna. W tym przypadku jest mniejsze zagrożenie bo nikt nie przejmie twojego konta, ale i tak może to być spore utrudnienie bo razem ze stroną przestaje działać firmowa poczta, na która mogą przecież pisać klienci.

O czym musisz pamiętać odbierając stronę internetową od wykonawcy?

Jeśli nie rejestrowałeś domeny i hostingu samodzielnie to koniecznie rozliczając się za stronę ustal kto jest odpowiedzialny za hosting twojej strony i gdzie jest zarejestrowana domena.

Zażądaj danych tych firm oraz haseł i loginów do paneli administracji.

Sprawdź do kiedy jest ważność domeny i hostingu i na wszelki wypadek ustaw sobie powiadomienie w kalendarzu na co najmniej dwa tygodnie przed terminem zapłaty.

Co powinieneś otrzymać:

  • dostęp do strony poprzez ftp czyli adres ftp, hasło, login – jest to potrzebne do wykonywania prac przy stronie, ważne jeśli w przyszłości będą wykonywane zmiany,
    przykłądowe dane ftp:
    adres ftp: ftp.twojastrona.pl,
    login: loginjakistam
    hasło: mojehaslo112
  • dane firmy hostingowej oraz dostęp do panelu zarządzania hostingiem
  • dane firmy rejestrującej domenę (sprawdź czy twoja domena jest zapisana na twoje dane)

Te informacje zapisz sobie w bezpiecznym miejscu. Mogą uratować życie, albo przynajmniej Twoja stronę! Jeśli kupujesz mieszkanie odbierasz klucze i akt notarialny, jeśli płacisz za stronę kluczami jest domena, a aktem notarialnym – hosting.

 

Nowa strona internetowa dla Twojej firmy:

 

Jak zdobywać klientów lekko i przyjemnie?

Przeanalizowałem wszystkie zwycięskie kampanie marketingowe, które prowadziłem i wyłuskałem z nich 7 strategii, które pozwolą Ci zdobyć nowych klientów i zdominować lokalny rynek: Pobierz bezpłatny poradnik


Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?

Ocen artykuł ilością gwiazdek:

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Pomagam firmom zdobywać klientów. Prześwietlam zyskowne firmy w poszukiwaniu najlepszych pomysłów na skuteczny marketing i pomagam przedsiębiorcom wprowadzać je w życie.

1 KOMENTARZ

  1. Dobrym rozwiązaniem (o czym wspomniano w powyższym artykule), jest wykonanie cesji na dane właściciela, zwłaszcza dane kontaktowe. Firma oferująca serwer i domenę, zawsze wysyła monit o zbliżającym się terminie odnowienia usługi. Jeśli brakuje Państwu czasu, warto zlecić komuś dopilnowanie tego typu spraw – a niektórzy decydują się na kompletną opiekę nad stroną osobom lub firmom zewnętrznym.
    Wybór firmy hostingowej: nie polecam z korzystania z dużych molochów hostingowych (dużych firm), ponieważ zazwyczaj obsługa klienta jest tam na słabym poziomie, w szczególności gdy chcemy załatwić coś szybko / przez telefon. Przed wykupieniem miejsca hostingowego, warto sprawdzić szybkość reakcji i rzetelność informacji danej firmy, wysyłając pytania o hosting – bardzo prosty test. Osobiście często oczekuję odpowiedzi w maksymalnie 90 minut, niestety duże firmy hostingowe odpowiadają raz na 12-24 godziny.

Leave a Reply